Logistika a skladovanie

EK: SR má právo zažalovať EK za rozhodnutie o hybridnej pošte

Slovensko má právo zažalovať Európsku komisiu (EK) na Európskom súdnom dvore (ESD) za rozhodnutie o hybridnej pošte. Uviedol to dnes hovorca komisárky pre hospodársku súťaž Jonathan Todd v reakcii na vyhlásenie slovenského premiéra Roberta Fica, podľa ktorého vláda SR podporuje podanie žaloby zo strany Slovenskej pošty a ministerstva dopravy proti Bruselu.

"Každá krajina má právo napadnúť rozhodnutie EK na ESD, no osobitnosťou nášho rozhodnutia zo 7. októbra bolo, že je priamo právne záväzné a ak sa aj krajina odvolá na ESD, neznamená to jeho zrušenie. EK preto stále čaká na implementáciu rozhodnutia o hybridnej pošte slovenskými orgánmi a na potvrdenie, že trh je otvorený všetkým operátorom," objasnil Todd. EK nariadila začiatkom októbra Slovensku znovu otvoriť hospodársku súťaž v oblasti hybridnej pošty a zároveň informovať do mesiaca Brusel o prijatých opatreniach, ktoré majú zaručiť, že služby hybridnej pošty sú otvorené hospodárskej súťaži. Podľa hovorcu požiadali slovenské úrady o predĺženie tohto obdobia, s čím EK nesúhlasila.
"Odpoveď zo strany slovenských orgánov o opatreniach prijatých s cieľom splniť rozhodnutie, ktoré je priamo právne záväzné a má priamy právny efekt na Slovensku, sme už mali mať," dodal Todd. EK začala konanie voči SR za rozširovanie monopolu Slovenskej pošty v júni, keď požiadala slovenské úrady o objasnenie novely poštového zákona vzhľadom na obavy, že by mohlo ísť o porušenie európskej legislatívy týkajúcej sa zneužívania dominantného postavenia na trhu. Prijatá novela zákona rozširuje podľa EK monopol Slovenskej pošty na poskytovanie služieb hybridnej pošty, čo znamená doručovanie zásielok, napr. faktúr, ktorých obsah sa elektronicky prenesie od odosielateľa k prevádzkovateľovi poštových služieb a ten ho potom vytlačí, zabalí, roztriedi a doručí ako poštovú zásielku. Pred novelou sa táto služba poskytovala voľne v rámci hospodárskej súťaže. EK upozornila, že prevádzkovateľom poštových služieb, ktorí vstúpili na tento trh, zákon teraz bráni pokračovať v tejto činnosti. SR navrhovala riešiť hybridnú poštu úpravou všeobecného povolenia, podľa EK by to však neviedlo k eliminácii terajších obmedzení.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button