Logistika a skladovanie

Česká pošta prepúšťa, hoci mnohé výkony zabezpečuje nadčasmi

Najväčšie prepúšťanie v histórii Českej pošty sa realizuje napriek protestom odborárov. Prví zamestnanci z 2500, ktorí ju majú opustiť do konca roka, už dostali výpovede.
 

Šéf Českej pošty Karel Kratina denníku Hospodářské noviny potvrdil, že o zmene svojho rozhodnutia neuvažuje.
"Neprepúšťame zamestnancov bezdôvodne. Upravujeme počet pracovníkov pošty, aby bola pred liberalizáciou poštových služieb konkurencieschopná. Chápem, že odborári z podstaty svojej činnosti sa tomu musia brániť," povedal Kratina.
Podľa odborárov im však vedenie pošty nepredložilo presvedčivé argumenty, že je prepúšťanie nevyhnutné v takom veľkom rozsahu.
"Rokovanie nepovažujeme za skončené. Prepúšťať toľko ľudí alebo im znižovať úväzky, keď má pošta problémy s niektorými službami a potrebuje na ne nadčasovú prácu zamestnancov, to sa nám nepozdáva. Jej fungovanie sa môže zrútiť," varuje odborársky predák Karel Koukal.
Pošta, ktorá má teraz asi 37.000 pracovníkov, prepúšťa podľa Kratinu naprieč celým svojím zamestnaneckým spektrom. Najmenej sa to však prejavuje na úsekoch, ktorú sú v kontakte so zákazníkmi. "V tejto časti je to približne 5-% pokles," povedal Kratina. Napríklad z 12.000 doručovateliek dostalo výpoveď 250.
Česká pošta je rentabilná. Kým v roku 2003 bol jej čistý zisk 544,9 milióna Kč (676,76 milióna Sk), vlani uzavrela hospodárenie s prebytkom 652,5 milióna Kč. Pred piatimi rokmi na zvládnutie svojich služieb potrebovala 38.923 pracovníkov; vlani jej na vyššie výkony stačilo o 1900 zamestnancov menej.
Kratina však pripravuje aj zmeny v činnosti poštových úradov. Má ich skoro 3400. Časť z nich, nerentabilné, by mali nahradiť "pošty na kolesách". Pošta by mohla znížiť svoje prevádzkové náklady aj tým, že v obciach, v ktorých by jej pobočky zanikli, by niektoré ich činnosť mohli prevziať obecné úrady.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button